2020 BAFTAs: List of Winners

Earlier today, London was filled with A listers, attending the 73rd Annual EE British Academy Film Awards. The wonderful Graham Norton hosted the telecast, 1917 won BIG, the Contribution to Cinema award was received by the talented Andy Serkis and of course, there were some surprises. The BAFTAs are the last award show before Hollywood’s biggest night, so make sure you tune into ABC next Sunday, February 9th at 8pm!
Here are the list of winners…
Best Film
MY PICK: Once Upon A Time… in Hollywood  
WINNER: 1917 

Outstanding British Film
“Bait”
“For Sama”
“Sorry We Missed You”
MY PICK: 1917
WINNER: 1917 

Best Director
Sam Mendes (“1917”)
Martin Scorsese (“The Irishman”)
Todd Phillips (“Joker”)
Bong Joon-ho (“Parasite”)
MY PICK: Sam Mendes, 1917 
WINNER: Sam Mendes, 1917 

Leading Actress
Jessie Buckley (“Wild Rose”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renée Zellweger (“Judy”)
MY PICK: Renée Zellweger, Judy 
WINNER: Renée Zellweger, Judy 

Leading Actor
Joaquin Phoenix (“Joker”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Jonathan Pryce (“The Two Popes”)
MY PICK: Joaquin Phoenix, Joker 
WINNER: Joaquin Phoenix, Joker 

Supporting Actor
Anthony Hopkins(“The Two Popes”)
MY PICK: Brad Pitt, Once Upon A Time… in Hollywood 
WINNER: Brad Pitt, Once Upon A Time… in Hollywood 

Supporting Actress
Scarlett Johansson (“Jojo Rabbit”)
Florence Pugh (“Little Women”)
Margot Robbie(“Bombshell”)
MY PICK: Laura Dern, Marriage Story 
WINNER: Laura Dern, Marriage Story 

Adapted Screenplay
Steven Zaillian(“The Irishman”)
Taika Waititi (“Jojo Rabbit”)
Todd Phillips, Scott Silver (“Joker”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)
MY PICK: Greta Gerwig, Little Women
WINNER: Taika Waititi, Jojo Rabbit 

 

Original Screenplay
Susanna Fogel, Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman (“Booksmart”)
Rian Johnson (“Knives Out”)
Han Jin Won, Bong Joon-ho (“Parasite”)
MY PICK: Quentin Tarantino, Once Upon A Time… in Hollywood 
WINNER: Han Jin Won, Bong Joon-ho, Parasite 

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer
Mark Jenkin, Kate Byers, Linn Waite (“Bait”)
Waad al-Kateab, Edward Watts (“For Sama”)
Alex Holmes (“Maiden”)
Harry Wootliff (“Only You”)
Álvaro Delgado-Aparicio (“Retablo”)
MY PICK: Waad al-Kateab, Edward Watts, For Sama 
WINNER: Mark Jenkin, Kate Byers, Linn Waite, Bait 

Original Score
Thomas Newman (“1917”)
Michael Giacchino (“Jojo Rabbit”)
Hildur Guđnadóttir (“Joker”)
Alexandre Desplat (“Little Women”)
MY PICK: Hildur Guđnadóttir, Joker 
WINNER: Hildur Guđnadóttir, Joker 


Cinematography
Roger Deakins (“1917”)
Rodrigo Prieto (“The Irishman”)
Lawrence Sher (“Joker”)
Phedon Papamichael(“Le Mans ’66”)
Jarin Blaschke (“The Lighthouse”)
MY PICK: Roger Deakins, 1917
WINNER: Roger Deakins, 1917

EE Rising Star Award
Awkwafina
Kaitlyn Dever
Kelvin Harrison Jr.
Jack Lowden
Micheal Ward
MY PICK: Kelvin Harrison Jr. 
WINNER: Micheal Ward 

Film Not In The English Language
Lulu Wang, Daniele Melia (“The Farewell”)
Waad al-Kateab, Edward Watts (“For Sama”)
Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar (“Pain and Glory”)
Bong Joon-ho (“Parasite”)
Céline Sciamma, Bénédicte Couvreur (“Portrait of a Lady On Fire”)
MY PICK: Bong Joon-ho, Parasite 
WINNER: Bong Joon-ho, Parasite 

Documentary
Steven Bognar, Julia Reichert (“American Factory”)
Todd Douglas Miller (“Apollo 11”)
Asif Kapadia (“Diego Maradona”)
Waad al-Kateab, Edward Watts (“For Sama”)
Karim Amer, Jehane Noujaim (“The Great Hack”)
MY PICK: Waad al-Kataeb, Edward Watts, For Sama 
WINNER: Waad al-Kataeb, Edward Watts, For Sama 

Animated Film
Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho (“Frozen 2”)
Sergio Pablos, Jinko Gotoh (“Klaus”)
Will Becher, Richard Phelan, Paul Kewley (“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”)
Josh Cooley, Mark Nielsen (“Toy Story 4”)
MY PICK: Toy Story 4 
WINNER: Klaus 

Casting
Shayna Markowitz (“Joker”)
Douglas Aibel, Francine Maisler (“Marriage Story”)
Sarah Crowe (“The Personal History of David Copperfield”)
MY PICK: Once Upon A Time… in Hollywood 
WINNER: Joker 

Editing
Thelma Schoonmaker (“The Irishman”)
Jeff Groth (“Joker”)
Andrew Buckland, Michael McCusker (“Le Mans ’66”)
My Pick: Thelma Schoonmaker, The Irishman 
WINNER: Andrew Buckland, Michael McCusker, Le Mans ’66 

Production Design
Dennis Gassner, Lee Sandales (“1917”)
Bob Shaw, Regina Graves (“The Irishman”)
Ra Vincent, Nora Sopková (“Jojo Rabbit”)
Mark Friedberg, Kris Moran (“Joker”)
MY PICK: Barbara Ling, Nancy Haigh, Once Upon A Time… in Hollywood 
WINNER: Dennis Gassner, Lee Sandales, 1917 

Costume Design
Christopher Peterson, Sandy Powell(“The Irishman”)
Mayes C. Rubeo (“Jojo Rabbit”)
Jany Temime (“Judy”)
Jacqueline Durran (“Little Women”)
MY PICK: Mayes C. Rubeo, Jojo Rabbit 
WINNER: Jacqueline Durran, Little Women 

Makeup and Hair
Naomi Donne (“1917”)
Vivian Baker, Kazu Hiro, Anne Morgan (“Bombshell”)
Kay Georgiou, Nicki Ledermann (“Joker”)
Jeremy Woodhead (“Judy”)
Lizzie Yianni Georgiou (“Rocketman”)
MY PICK: Vivian Baker, Kazu Hiro, Anne Morgan, Bombshell 
WINNER: Vivian Baker, Kazu Hiro, Anne Morgan, Bombshell 

Sound
Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson (“1917”)
Tod Maitland, Alan Robert Murray, Tom Ozanich, Dean Zupancic (“Joker”)
David Giammarco, Paul Massey, Steven A. Morrow, Donald Sylvester (“Le Mans ’66”)
Matthew Collinge, John Hayes, Mike Prestwood Smith, Danny Sheehan (“Rocketman”)
David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson, Matthew Wood (“Star Wars: The Rise of Skywalker”)
MY PICK: David Giammarco, Paul Massey, Steven A. Morrow, Donald Sylvester, Le Mans ’66
WINNER: Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson, 1917

Special Visual Effects
Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy (“1917”)
Dan Deleeuw, Dan Sudick (“Avengers: Endgame”)
Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Pablo Helman(“The Irishman”)
Andrew R. Jones, Robert Legato, Elliot Newman, Adam Valdez (“The Lion King”)
Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan, Dominic Tuohy  (“Star Wars: The Rise of Skywalker”)
MY PICK: Dan Deleeuw, Dan Sudick, Avengers: Endgame 
WINNER: Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy, 1917

British Short Animation
Maryam Mohajer (“Grandad Was a Romantic”)
Kathrin Steinbacher (“In Her Boots”)
Naaman Azhari, Lilia Laurel (“The Magic Boat”)
MY PICK: Kathrin Steinbacher, In Her Boots 
WINNER: Maryam Mohajer, Grandad Was a Romantic 

British Short Film
Myriam Raja, Nathanael Baring (“Azaar”)
Hector Dockrill, Harri Kamalanathan, Benedict Turnbull, Laura Dockrill (“Goldfish”)
Sasha Rainbow, Rosalind Croad (“Kamali”)
Carol Dysinger, Elena Andreicheva (“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl”)
Lena Headey, Anthony Fitzgerald (“The Trap”)
MY PICK: Carol Dysinger, Elena Andreicheva, Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
WINNER: Carol Dysinger, Elena Andreicheva, Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)

2020 SAG Awards: List of Winners

The SAG Awards aired last night and the show opened with the lovely father/son duo of Eugene Levy and Dan Levy. In all honesty, I could have listened to Eugene Levy talk about his career all night, while having his son Dan look annoyed right beside him. This year something wonderful happened, the first Foreign Language Film to ever win cast ensemble, made history and broke barriers.

Here are the list of winners….

FILM AWARDS

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
Christian Bale, “Ford v Ferrari”
Adam Driver, “Marriage Story”
Taron Egerton, “Rocketman”
Joaquin Phoenix “Joker”
MY PICK: Joaquin Phoenix, Joker 
WINNER: Joaquin Phoenix, Joker 

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role
Cynthia Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Lupita Nyong’o, “Us”
Charlize Theron, “Bombshell”
Renée Zellweger, “Judy”
MY PICK: Lupita Nyong’o, Us 
WINNER: Renée Zellweger, Judy

Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
Jamie Foxx, “Just Mercy”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
MY PICK: Brad Pitt, Once Upon A Time… in Hollywood 
WINNER: Brad Pitt, Once Upon A Time… in Hollywood 

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role
Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”
Nicole Kidman, “Bombshell”
Jennifer Lopez, “Hustlers”
Margot Robbie, “Bombshell”
MY PICK: Laura Dern, Marriage Story 
WINNER: Laura Dern, Marriage Story 

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
MY PICK: Parasite 
WINNER: Parasite 

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture
“Avengers: Endgame”
MY PICK: Once Upon A Time… in Hollywood 
WINNER: Avengers: Endgame 

TELEVISION AWARDS

**PREDICTIONS ARE IN BOLD, WINNERS HIGHLIGHTED IN GOLD**

 

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Miniseries

Mahershala Ali, “True Detective”
Russell Crowe, “The Loudest Voice”
Jared Harris, “Chernobyl”
Jharrel Jerome, “When They See Us”
Sam Rockwell, “Fosse/Verdon”


Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Miniseries
Patricia Arquette, “The Act”
Toni Collette, “Unbelievable”
Joey King, “The Act”
Emily Watson, “Chernobyl”
Michelle Williams, “”Fosse/Verdon”

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown, “This Is Us”
Steve Carell, “The Morning Show”
Billy Crudup, “The Morning Show”
Peter Dinklage, “Game of Thrones”
David Harbour, “Stranger Things”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Jennifer Aniston, “The Morning Show”
Helena Bonham Carter, “The Crown”
Olivia Colman, “The Crown”
Jodie Comer, “Killing Eve”
Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series
Alan Arkin, “The Kominsky Method”
Michael Douglas, “The Kominsky Method”
Bill Hader, “Barry”
Andrew Scott, “Fleabag”
Tony Shalhoub, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series
Christina Applegate, “Dead to Me”
Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel”
Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”
Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek”
Phoebe Waller-Bridge, “Fleabag”

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
“Big Little Lies”
“The Crown”
“Game of Thrones”
“The Handmaid’s Tale”
“Stranger Things”

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series
Barry”
“Fleabag”
“The Kominsky Method”
“The Marvelous Mrs. Maisel”
“Schitt’s Creek”

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Comedy or Drama Series
“Game of Thrones”
“GLOW”
“Stranger Things”
“The Walking Dead”
“Watchmen”

Amanda’s Picks: 2020 Screen Actors Guild Nominations

The 26th Annual Screen Actors Guild Awards will be televised tonight and it is the second last award show, which determines the frontrunners for the Oscars. The SAGS are nominated and voted on by fellow actors.

So… here are my picks for tonight.

 

Film Awards

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
Christian Bale, “Ford v Ferrari”
Taron Egerton, “Rocketman”
Joaquin Phoenix “Joker”
MY PICK: Joaquin Phoenix, Joker 

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role
Cynthia Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Lupita Nyong’o, “Us”
Charlize Theron, “Bombshell”
Renée Zellweger, “Judy”
MY PICK: Lupita Nyong’o, Us 

Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
Jamie Foxx, “Just Mercy”
MY PICK: Brad Pitt, Once Upon A Time… in Hollywood 

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role
Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”
Nicole Kidman, “Bombshell”
Jennifer Lopez, “Hustlers”
Margot Robbie, “Bombshell”
MY PICK: Laura Dern, Marriage Story 

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
MY PICK: Parasite 

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture
“Avengers: Endgame”
MY PICK: Once Upon A Time… in Hollywood 

Television Awards

**PREDICTIONS WILL BE IN BOLD**

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Miniseries
Mahershala Ali, “True Detective”
Russell Crowe, “The Loudest Voice”
Jared Harris, “Chernobyl”
Jharrel Jerome, “When They See Us”
Sam Rockwell, “Fosse/Verdon”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Miniseries
Patricia Arquette, “The Act”
Toni Collette, “Unbelievable”
Joey King, “The Act”
Emily Watson, “Chernobyl”
Michelle Williams, “”Fosse/Verdon”

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown, “This Is Us”
Steve Carell, “The Morning Show”
Billy Crudup, “The Morning Show”
Peter Dinklage, “Game of Thrones”
David Harbour, “Stranger Things”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Jennifer Aniston, “The Morning Show”
Helena Bonham Carter, “The Crown”
Olivia Colman, “The Crown”
Jodie Comer, “Killing Eve”
Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series
Alan Arkin, “The Kominsky Method”
Michael Douglas, “The Kominsky Method”
Bill Hader, “Barry”
Andrew Scott, “Fleabag”
Tony Shalhoub, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series
Christina Applegate, “Dead to Me”
Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel”
Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”
Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek”
Phoebe Waller-Bridge, “Fleabag”

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
“Big Little Lies”
“The Crown”
“Game of Thrones”
“The Handmaid’s Tale”
“Stranger Things”

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series
Barry”
“Fleabag”
“The Kominsky Method”
“The Marvelous Mrs. Maisel”
“Schitt’s Creek”

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Comedy or Drama Series
“Game of Thrones”
“GLOW”
“Stranger Things”
“The Walking Dead”
“Watchmen”

Oscar Nominations 2020

Early this morning Issa Rae and John Cho announced the nominations list for the 92nd Annual Academy Awards. The show will be televised on Sunday, February 9th and there won’t be a host for the second time this year.

Here are the nominees and of course, my early predictions.

Best Picture
“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Marriage Story”
“1917”
“Once Upon a Time … in Hollywood”
“Parasite”

EARLY PREDICTIONS: I am shocked that Jojo Rabbit and Ford v Ferrari pulled through, so congratulations to both teams. I really want Once Upon A Time in Hollywood to win Best Picture because Tarantino is due for a win.

Best Supporting Actor
Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins, “The Two Popes”
Al Pacino, “The Irishman
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt,“Once Upon a Time … in Hollywood”

EARLY PREDICTIONS: Brad Pitt, done and done. Still upset that Shia LaBeouf didn’t make it for Honey Boy. 

Best Supporting Actress
Kathy Bates, “Richard Jewell”
Laura Dern, “Marriage Story”
Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”
Florence Pugh, “Little Women”
Margot Robbie, “Bombshell”

EARLY PREDICTIONS: Truly can’t believe that Scarlett Johansson has a double nomination this year. Her role in Jojo Rabbit was much better than her role in Marriage Story. However, Laura Dern is a lock for Marriage Story. Very happy that Florence Pugh got nominated over Jennifer Lopez.

Best Costume Design
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Once Upon a Time in Hollywood”

EARLY PREDICTIONS: I really want to see Jojo Rabbit win, even though Little Women had great costumes. Jojo Rabbit was really unique and I think it has a solid chance here.

Best Original Score
“Joker”
“Little Women”
“Marriage Story”
“1917”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”

EARLY PREDICTIONS: Hildur. Joker. Period.

Best Animated Short Film
“Dcera (Daughter)”
“Hair Love”
“Kitbull”
“Memorable”
“Sister”

EARLY PREDICTIONS: There is so much love for Hair Love and the short is so lovely! I really hope it wins!

Best Live-Action Short Film
“Brotherhood”
“Nefta Football Club”
“The Neighbors’ Window”
“Sariahs”
“A Sister”

*haven’t seen any of them yet*

Best Sound Editing
“Ford v Ferrari”
“Joker”
“1917”
“Once Upon a Time … in Hollywood”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”

EARLY PREDICTIONS: I would like to see Ford v Ferrari take this because it was well done but war movies tend to take this one so it’ll probably be 1917. 

Best Sound Mixing
“Ad Astra”
“Ford v Ferrari”
“Joker”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”

EARLY PREDICTIONS: So happy to see Ad Astra here, I thought the Sound Mixing was great in that film but as I stated above, they go hand in hand and it will most likely go to 1917. 

Best Film Editing
“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Parasite”

EARLY PREDICTIONS: THELMA SCHOONMAKER. THE IRISHMAN. Parasite was also great and I’m happy to see Ford v Ferrari there.

Best Actor
Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Leonardo DiCaprio,“Once Upon a Time … in Hollywood”
Adam Driver, “Marriage Story”
Joaquin Phoenix, “Joker”
Jonathan Pryce, “The Two Popes”

EARLY PREDICTIONS: Antonio Banderas took Taron Egerton’s spot and Jonathan Pryce took Robert De Niro’s spot BUT none of it matters because our clown prince, Joaquin Phoenix has it on lock for Joker. 

Best Actress
Cynthia Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson,“Marriage Story”
Saoirse Ronan, “Little Women”
Charlize Theron, “Bombshell”
Renee Zellweger, “Judy”

EARLY PREDICTIONS: Cynthia Erivo’s nomination is a token so people don’t get mad or else Lupita Nyong’o should have taken Scarlett Johansson’s spot for her performance in Us. Also doesn’t matter because Renee Zellweger is a lock for Judy.

Best Animated Feature
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“I Lost My Body”
“Klaus”
“Missing Link”
“Toy Story 4”

EARLY PREDICTIONS: Extremely happy to see that Klaus got nominated! It’s on Netflix and the animation is quite different. However, I can see Missing Link stealing this. It’s also nice to see that there’s only ONE Disney property on the list.

Best Cinematography
“The Irishman”
“Joker”
“The Lighthouse”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”

EARLY PREDICTIONS: I’m very happy that The Lighthouse got nominated for this category! I know for a fact Roger Deakins is going to win again for 1917 but I don’t mind that win.

Best Director
Bong Joon Ho, “Parasite”
Todd Phillips, “Joker”
Sam Mendes, “1917”
Martin Scorsese,“The Irishman”
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time … in Hollywood”

EARLY PREDICTIONS: No women…. again. I want Tarantino to win but he’s going to win Original Screenplay and that’s good enough for the Academy apparently. If Bong Joon Ho wins, it would be amazing but it’s definitely going to Sam Mendes for 1917. 

Best Documentary Feature
“American Factory”
“The Cave”
“The Edge of Democracy”
“For Sama”
“Honeyland”

*haven’t seen any of them yet*

Best Documentary Short
“In the Absence”
“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”
“Life Overtakes Me”
“St. Louis Superman”
“Walk Run Cha-Cha”

*haven’t seen any of them yet*

Best International Feature
“Corpus Christi”
“Honeyland”
“Les Miserables”
“Pain and Glory”
“Parasite”

EARLY PREDICTIONS: Pain & Glory and Portrait of a Lady on Fire both got snubbed BUT it doesn’t matter because Parasite is on lock.

Best Makeup and Hairstyling
“Bombshell”
“Joker”
“Judy”
“Maleficent: Mistress of Evil”
“1917”

EARLY PREDICTIONS: I truly think Bombshell is going to win this.

Best Original Song
“I Can’t Let You Throw Yourself Away,”
“Toy Story 4
“Into the Unknown” from “Frozen II”
“(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”
“I’m Standing With You,” “Breakthrough”
“Stand Up” from “Harriet”

EARLY PREDICTIONS: “I’m Gonna Love Me Again” from Rocketman is definitely going to take this. I won’t have any other winner.

Best Production Design
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“1917”
“Once Upon a Time … in Hollywood”
“Parasite”

EARLY PREDICTIONS: Parasite deserves this nomination but I think Jojo Rabbit might take it.

Best Visual Effects
“Avengers: Endgame”
“The Irishman”
“The Lion King”
“1917”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”

EARLY PREDICTIONS: No Ad Astra or Alita: Battle Angel BUT The Lion King gets nominated…. Endgame’s VFX was not that great but I know it’s going to win.

Best Adapted Screenplay
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“The Two Popes”

EARLY PREDICTIONS: Do I want Steven Zaillian to win for The Irishman? Yes. Does Greta Gerwig deserve it for Little Women? Also yes. So I hope she wins, since she got snubbed for Best Director.

Best Original Screenplay
“Knives Out”
“Marriage Story”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”

EARLY PREDICTIONS: SO HAPPY FOR RIAN JOHNSON!! Tarantino has this win in the bag for Once Upon A Time in Hollywood. However, it would be a nice surprise if Bong Joon Ho won for Parasite.

LIST OF SNUBS:

  • No Shia LaBeouf for Original Screenplay for Honey Boy 
  • No Adam Sandler nom for Best Actor for Uncut Gems
  • Alma Har’el not getting a nom for Best Director for Honey Boy 
  • Greta Gerwig not getting a nom for Best Director for Little Women 
  • The Farewell got shut out
  • No Awkwafina nom for Best Actress for The Farewell 
  • No Taron Egerton or Robert De Niro for Best Actor for Rocketman or The Irishman
  • No Jennifer Lopez for Best Supporting Actress for Hustlers 
  • No Rocketman or Dolemite Is My Name for Costume Design
  • No Frozen 2 for Best Animated Feature
  • No Lupita Nyong’o nom for Best Actress for Us 

 

2020 Critics’ Choice Awards: List of Winners

Taye Diggs hosted the 25th Annual Critics’ Choice Awards tonight and the confusion continues as the winners were announced.

Here are the list of winners…

BEST PICTURE

1917
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time…in Hollywood
Parasite
Uncut Gems

MY PICK: Once Upon A Time… in Hollywood 

WINNER: Once Upon A Time… in Hollywood 

BEST ACTOR

Antonio Banderas, Pain and Glory
Robert De Niro, The Irishman
Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time…in Hollywood
Adam Driver, Marriage Story
Eddie Murphy, Dolemite Is My Name
Joaquin Phoenix, Joker
Adam Sandler, Uncut Gems

MY PICK: Adam Sandler, Uncut Gems 

WINNER: Joaquin Phoenix, Joker 

BEST ACTRESS

Awkwafina, The Farewell
Cynthia Erivo, Harriet
Scarlett Johansson, Marriage Story
Lupita Nyong’o, Us
Saoirse Ronan, Little Women
Charlize Theron, Bombshell
Renée Zellweger, Judy

MY PICK: Lupita Nyong’o, Us 

WINNER: Renee Zellweger, Judy 

BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe, The Lighthouse
Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins, The Two Popes
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman
Brad Pitt, Once Upon a Time… in Hollywood

MY PICK: Brad Pitt, Once Upon A Time… in Hollywood 

WINNER: Brad Pitt, Once Upon A Time… in Hollywood 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Laura Dern, Marriage Story
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
Jennifer Lopez, Hustlers
Florence Pugh, Little Women
Margot Robbie,  Bombshell
Zhao Shuzhen, The Farewell

MY PICK: Florence Pugh, Little Women 

WINNER: Laura Dern, Marriage Story 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Julia Butters, Once Upon a Time…in Hollywood
Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit
Noah Jupe, Honey Boy
Thomasin McKenzie, Jojo Rabbit
Shahadi Wright Joseph, Us
Archie Yates, Jojo Rabbit

MY PICK: Noah Jupe, Honey Boy 

WINNER: Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit 

BEST ACTING ENSEMBLE

Bombshell
The Irishman
Knives Out
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time…in Hollywood  
Parasite

MY PICK: Little Women/The Irishman 

WINNER: The Irishman 

BEST DIRECTOR

Noah Baumbach, Marriage Story
Greta Gerwig, Little Women
Bong Joon Ho, Parasite
Sam Mendes, 1917
Josh Safdie and Benny Safdie, Uncut Gems
Martin Scorsese, The Irishman
Quentin Tarantino, Once Upon a Time…in Hollywood

MY PICK: Bong Joon Ho, Parasite

WINNER: Sam Mendes, 1917 & Bong Joon Ho, Parasite 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Noah Baumbach, Marriage Story
Rian Johnson, Knives Out
Bong Joon Ho and Han Jin Won, Parasite
Quentin Tarantino, Once Upon a Time…in Hollywood
Lulu Wang, The Farewell

MY PICK: Quentin Tarantino, Once Upon A Time… in Hollywood 

WINNER: Quentin Tarantino, Once Upon A Time… in Hollywood 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Greta Gerwig, Little Women
Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue, A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony McCarten, The Two Popes
Todd Phillips & Scott Silver, Joker
Taika Waititi, Jojo Rabbit
Steven Zaillian, The Irishman

MY PICK: Steve Zaillian, The Irishman 

WINNER: Greta Gerwig, Little Women 

BEST CINEMATOGRAPHY

Jarin Blaschke, The Lighthouse
Roger Deakins, 1917
Phedon Papamichael, Ford v Ferrari
Rodrigo Prieto, The Irishman
Robert Richardson, Once Upon a Time…in Hollywood
Lawrence Sher, Joker

MY PICK: Roger Deakins, 1917 

WINNER: Roger Deakins, 1917

BEST PRODUCTION DESIGN

Mark Friedberg, Kris Moran, Joker
Dennis Gassner, Lee Sandales, 1917
Jess Gonchor, Claire Kaufman, Little Women
Lee Ha Jun, Parasite
Barbara Ling, Nancy Haigh, Once Upon a Time…in Hollywood
Bob Shaw, Regina Graves, The Irishman
Donal Woods, Gina Cromwell, Downton Abbey

MY PICK: Bob Shaw, Regina Graves, The Irishman 

WINNER: Barbara Ling, Nancy Haigh, Once Upon a Time… in Hollywood

BEST EDITING

Ronald Bronstein, Benny Safdie, Uncut Gems
Andrew Buckland, Michael McCusker, Ford v Ferrari
Yang Jinmo, Parasite
Fred Raskin, Once Upon a Time…in Hollywood
Thelma Schoonmaker, The Irishman
Lee Smith, 1917

MY PICK: Thelma Schoonmaker, The Irishman 

WINNER: Lee Smith, 1917 

BEST COSTUME DESIGN

Ruth E. Carter, Dolemite Is My Name
Julian Day, Rocketman
Jacqueline Durran, Little Women
Arianne Phillips, Once Upon a Time…in Hollywood
Sandy Powell & Christopher Peterson, The Irishman
Anna Robbins, Downton Abbey

MY PICK: Ruth E. Carter, Dolemite Is My Name 

WINNER: Ruth E. Carter, Dolemite Is My Name 

BEST HAIR AND MAKEUP

Bombshell
Dolemite Is My Name The Irishman
Joker
Judy
Once Upon a Time…in Hollywood
Rocketman

MY PICK: The Irishman 

WINNER: Bombshell 

BEST VISUAL EFFECTS

1917
Ad Astra
The Aeronauts
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
The Irishman
The Lion King 

MY PICK: Ad Astra 

WINNER: Avengers: Endgame 

BEST ANIMATED FEATURE

Abominable
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
Toy Story 4

MY PICK: Missing Link 

WINNER: Toy Story 4 

BEST ACTION MOVIE

1917
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Spider-Man: Far From Home

MY PICK: Ford v Ferrari 

WINNER: Avengers: Endgame 

BEST COMEDY

Booksmart
Dolemite Is My Name
The Farewell
Jojo Rabbit
Knives Out

MY PICK: Booksmart 

WINNER: Dolemite Is My Name 

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

Ad Astra
Avengers: Endgame
Midsommar
Us

MY PICK: Us 

WINNER: Us 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Atlantics
Les Misérables
Pain and Glory
Parasite
Portrait of a Lady on Fire

MY PICK: Parasite 

WINNER: Parasite 

BEST SONG

“Glasgow (No Place Like Home)”, Wild Rose
“(I’m Gonna) Love Me Again”, Rocketman
“I’m Standing With You”, Breakthrough
“Into the Unknown”, Frozen II
“Speechless”, Aladdin
“Spirit”, The Lion King
“Stand Up”, Harriet

MY PICK: “I’m Gonna Love Me Again” Rocketman  

WINNER: “Glasgow (No Place Like Home)”, Wild Rose
“(I’m Gonna) Love Me Again”,  Rocketman

BEST SCORE

Michael Abels, Us 
Alexandre Desplat, Little Women
Hildur Guðnadóttir, Joker
Randy Newman, Marriage Story
Thomas Newman, 1917
Robbie Robertson, The Irishman

MY PICK: Hildur Guðnadóttir, Joker

WINNER: Hildur Guðnadóttir, Joker

My picks are in BOLD and the winners will be highlighted in GOLD

BEST DRAMA SERIES

The Crown (Netflix)
David Makes Man (OWN)
Game of Thrones (HBO)
The Good Fight (CBS All Access)
Pose (FX)
Succession (HBO)
This Is Us (NBC)
Watchmen (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Sterling K. Brown, This Is Us (NBC)
Mike Colter,  Evil (CBS)
Paul Giamatti, Billions (Showtime)
Kit Harington, Game of Thrones (HBO)
Freddie Highmore, The Good Doctor (ABC)
Tobias Menzies, The Crown (Netflix)
Billy Porter, Pose (FX)
Jeremy Strong, Succession (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski, The Good Fight (CBS All Access)
Olivia Colman, The Crown (Netflix)
Jodie Comer, Killing Eve (BBC America)
Nicole Kidman, Big Little Lies (HBO)
Regina King, Watchmen (HBO)
Mj Rodriguez, Pose (FX)
Sarah Snook, Succession (HBO)
Zendaya, Euphoria (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Asante Blackk, This Is Us (NBC)
Billy Crudup, The Morning Show (Apple)
Asia Kate Dillon, Billions (Showtime)
Peter Dinklage, Game of Thrones (HBO)
Justin Hartley, This Is Us (NBC)
Delroy Lindo, The Good Fight (CBS All Access)
Tim Blake Nelson, Watchmen (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Helena Bonham Carter, The Crown (Netflix)
Gwendoline Christie, Game of Thrones (HBO)
Laura Dern, Big Little Lies (HBO)
Audra McDonald, The Good Fight (CBS All Access)
Jean Smart, Watchmen (HBO)
Meryl Streep, Big Little Lies (HBO)
Susan Kelechi Watson, This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES

Barry (HBO)
Fleabag (Amazon)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Mom (CBS)
One Day at a Time (Netflix)
PEN15 (Hulu)
Schitt’s Creek (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Ted Danson, The Good Place (NBC)
Walton Goggins, The Unicorn (CBS)
Bill Hader, Barry (HBO)
Eugene Levy, Schitt’s Creek (Pop)
Paul Rudd, Living with Yourself (Netflix)
Bashir Salahuddin, Sherman’s Showcase (IFC)
Ramy Youssef, Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Christina Applegate, Dead to Me (Netflix)
Alison Brie, GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Kirsten Dunst, On Becoming a God in Central Florida (Showtime)
Julia Louis-Dreyfus, Veep (HBO)
Catherine O’Hara, Schitt’s Creek (Pop)
Phoebe Waller-Bridge, Fleabag (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine (NBC)
Anthony Carrigan, Barry (HBO)
William Jackson Harper, The Good Place (NBC)
Daniel Levy, Schitt’s Creek (Pop)
Nico Santos, Superstore (NBC)
Andrew Scott, Fleabag (Amazon)
Henry Winkler, Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
D’Arcy Carden, The Good Place (NBC)
Sian Clifford, Fleabag (Amazon)
Betty Gilpin, GLOW (Netflix)
Rita Moreno, One Day at a Time (Netflix)
Annie Murphy, Schitt’s Creek (Pop)
Molly Shannon, The Other Two (Comedy Central)

BEST LIMITED SERIES

Catch-22 (Hulu)
Chernobyl (HBO)
Fosse/Verdon (FX)
The Loudest Voice (Showtime)
Unbelievable (Netflix)
When They See Us (Netflix)
Years and Years (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Brexit (HBO)
Deadwood: The Movie (HBO)
El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
Guava Island (Amazon)
Native Son (HBO)
Patsy & Loretta (Lifetime)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Christopher Abbott, Catch-22 (Hulu)
Mahershala Ali, True Detective (HBO)
Russell Crowe, The Loudest Voice (Showtime)
Jared Harris, Chernobyl (HBO)
Jharrel Jerome, When They See Us (Netflix)
Sam Rockwell, Fosse/Verdon (FX)
Noah Wyle, The Red Line (CBS)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Kaitlyn Dever, Unbelievable (Netflix)
Anne Hathaway, Modern Love (Amazon)
Megan Hilty, Patsy & Loretta (Lifetime)
Joey King, The Act (Hulu)
Jessie Mueller, Patsy & Loretta (Lifetime)
Merritt Wever, Unbelievable (Netflix)
Michelle Williams, Fosse/Verdon (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Asante Blackk, When They See Us (Netflix)
George Clooney, Catch-22 (Hulu)
John Leguizamo, When They See Us (Netflix)
Dev Patel, Modern Love (Amazon)
Jesse Plemons, El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
Stellan Skarsgård, Chernobyl (HBO)
Russell Tovey, Years and Years (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Patricia Arquette, The Act (Hulu)
Marsha Stephanie Blake, When They See Us (Netflix)
Toni Collette, Unbelievable (Netflix)
Niecy Nash, When They See Us (Netflix)
Margaret Qualley, Fosse/Verdon (FX)
Emma Thompson, Years and Years (HBO)
Emily Watson, Chernobyl (HBO)

BEST ANIMATED SERIES

Big Mouth (Netflix)
BoJack Horseman (Netflix)
The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)
She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)
The Simpsons (Fox)
Undone (Amazon)

BEST TALK SHOW

Desus & Mero (Showtime)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
The Late Late Show with James Corden (CBS)
Late Night with Seth Meyers (NBC)

BEST COMEDY SPECIAL

Amy Schumer Growing (Netflix)
Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)
Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons (ABC)
Ramy Youssef: Feelings (HBO)
Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)
Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)
Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)